wtorek, 10 marca 2015

Plebiscyt Polska Architektura XXL rozstrzygnięty

Znamy wyniki siódmej edycji plebiscytu Polska Architektura XXL. Organizatorem plebiscytu jest internetowa Grupa Sztuka Architektury skupiającą wortale tematyczne z dziedziny architektury. W tym roku eksperci oraz internauci wybierali najlepsze projekty w kategorii - architektura, wnętrza oraz krajobraz.  

Jako kompleksowy przegląd dorobku polskich architektów Plebiscyt objął swoim zasięgiem kilka tysięcy realizacji relacjonowanych na bieżąco na łamach wortali www.sztuka-architektury.pl, www.sztuka-wnetrza.pl i www.sztuka-krajobrazu.pl.
Zgłoszenia do plebiscytu zbierane były od początku 2014 roku, a głosowanie internautów rozpoczęło się 5 lutego i trwało do 5 marca 2015. W sumie oddano w nim ponad 25 500 głosów na blisko 100 obiektów.

Kategoria Polski Krajobraz 2014 podzielona została na Ogrody prywatne i Przestrzeń publiczną. Oto wyniki głosowania jury i internautów:


Internauci zagłosowali na ogród w okolicach Skierniewic autorstwa Pink Pug Design. 

 

Ogród założony jest na dawnym terenie rolniczym, na dość dobrej glebie z nowo wybudowanym domem położonym w głębi działki. Z uwagi na charakter architektury budynku, którego elewacja została zaaranżowana z wykorzystaniem piaskowca, całość obsadzono roślinami stylizowanymi na południową roślinność – np. lawendą, jałowcem wąskokolumnowym, glicynią oraz złotokapem.

Jury doceniło natomiast nowoczesny ogród w okolicach Trójmiasta zaprojektowany przez Pracownię Sztuki Ogrodowej. 

 

Ogród zlokalizowany jest w bliskiej odległości od morza, dlatego w projekcie nawiązano do morskich motywów, jak np. wgłębnik w kształcie muszli. Wszelkie linie w ogrodzie mają łagodny charakter i wraz z sielską roślinnością idealnie komponują się z bryłą budynku oraz niezagospodarowanym terenem otaczającym ogród. 

W kategorii Przestrzeń publiczna jury doceniło zagospodarowanie wschodniego nabrzeża Paprocan w Tychach projektu RS+ Robert Skitek. 
 
 

Koncepcja zagospodarowania opiera się na poprowadzeniu drewnianej promenady wzdłuż całego brzegu – wijącego się ciągu, który naprzemiennie wychodzi nad jezioro i się od niego odsuwa. Pozwala to na różną percepcję przestrzeni z różnych punktów promenady. W miejscach cofnięć promenada łączy się z tylnym ciągiem pieszo-rowerowym, w miejscach wychodzących nad wodę opada prawie do jej poziomu. Na promenadzie znajdują się też: otwór z rozciągniętą nad wodą siatką i specjalnie zaprojektowane ławki, mogące służyć także jako trybuny dla oglądających zawody sportów wodnych odbywające się na jeziorze. Zagospodarowanie uzupełniają atrakcje: nowa piaszczysta plaża i plenerowa siłownia. 

Publiczność natomiast wybrała instalacje w przestrzeni, które powstały w trakcie wydarzenia Gdynia Playground 2014 odbywającego się pod hasłem „nastrajanie miasta” autorstwa PoCoTo - Pomorskiego Stowarzyszenia Projektantów.


Ideą przedsięwzięcia była interpretacja emocji i nastrojów autorstwa młodych artystów. W tkance miejskiej powstały liczne instalacje, które w interaktywny sposób zapewniały kontakt z użytkownikiem. Inauguracja przebiegła w postaci otwartego pikniku zapraszającego do udziału całą zainteresowaną społeczność. Nastrojowa muzyka oraz dodatkowe wydarzenia kulturalne zapewniły bogaty program użytkowy.

Więcej o tych projektach można przeczytać tutaj:
http://sztuka-krajobrazu.pl/1147/slajdy/piekny-ogrod-z-okolic-skierniewic-strona-#hot
http://sztuka-krajobrazu.pl/1702/artykul/ogrod-o-nieregularnym-ksztalcie-w-stylu-nowoczesnym
http://sztuka-krajobrazu.pl/1637/artykul/letnie-kapielisko-pod-tychami
http://sztuka-krajobrazu.pl/1701/artykul/gdynia-playground-2014  Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Śmiało komentujcie, nie wahajcie się zadawać pytań i rozwijać dyskusji ! Zapraszam, będzie mi bardzo miło :)