niedziela, 12 kwietnia 2015

Co się złoci w trawie

Uwielbiam trawniki, w których się coś 'dzieje', które zmieniają się w ciągu sezonu dzięki innym roślinom, które są w nich ukryte i czekają na swoje pięć minut. Wczesną wiosną trawniki np. w starych parkach i lasach obsypane są żółtymi kwiatami. Która roślina tak się złoci w trawie ? Żeby było zabawniej, odpowiedź ukryta jest już w samym pytaniu... :)

 


Tylko wczesną wiosna mamy okazję podziwiać te urocze, drobne, żółte kwiatuszki wyrastające z pojedynczej łodyżki. To złoć żółta (Gagea lutea), roślina cebulowa z rodzimy liliowatych. Po przekwitnięciu i wytworzeniu owocu pęd nadziemny szybko zanika i na początku lata nie ma po nim śladu.
Z ciekawostek, złoć żółta była pierwszą rośliną w 'Zielniku Paszczaka' z 'Doliny Muminków' :)


Tuż za nią rozkwita i prawie równocześnie z nią kwitnie ziarnopłon wiosenny (Ranunculus ficaria, Filaria verna), nazywany także jaskrem wiosennym lub pszonką. Jego także możemy spotkać tylko wiosną. Po kwitnieniu liście szybko żółkną i roślina zanika. Ziarnopłon bardzo szybko się rozrasta tworząc zwarte, spektakularne kobierce złocistożółtych kwiatów. 
W Polsce jest gatunkiem rodzimym, rosnącym pospolicie na terenie całego kraju. Dawniej na przednówku ludność wiejska zbierała młode liście ziarnopłonu i jadła gotowane lub surowe. Ziele stosowane było także do leczenia hemoroidów i brodawek.


Sami przyznajcie, że taka tymczasowa ozdoba trawników jest bardzo wdzięczna :)1 komentarz :

  1. No, proszę - mam w ogrodzie ziarnopłon i nie wiedziałam , że to on! Cieszę się, że poznałam imię mojej roślinki.

    OdpowiedzUsuń

Śmiało komentujcie, nie wahajcie się zadawać pytań i rozwijać dyskusji ! Zapraszam, będzie mi bardzo miło :)