czwartek, 7 maja 2015

W obronie krakowskiego lasu łęgowego

Czy las łęgowy w Krakowie czeka wycinka? Ekolodzy już zwierają szeregi do ewentualnej obrony lasu a odpowiedzialni za oznakowanie drzew twierdzą, że te zostaną na swoim miejscu. Ostatnie doświadczenia z wycinką drzew w Krakowie dają jednak do myślenia, dlatego w środę 13 maja, o godz. 9.00 rano zapraszamy na protest przeciwko wycince lasu łęgowego pod siedzibą Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie ul. Marszałka J. Piłsudskiego 22. Zapraszamy!

 


środa, 29 kwietnia 2015

Kopia czy inspiracja - spór o autentyczność - panele dyskusyjne

Czy w świecie masowego mieszania się informacji można jeszcze wskazać, do kogo należy pomysł? Czy zagraża to oryginalności, która przestaje być wyznacznikiem jakości w architekturze i designie? Odpowiedzi na te i inne pytania będziemy szukać podczas paneli dyskusyjnych organizowanych w całym kraju przez Grupę Sztuka Architektury oraz firmę SITAG Formy Siedzenia, organizatora kampanii "Ikony SITAG". 

 

 

wtorek, 21 kwietnia 2015

Żółtozielona moc kwiatów

W mieście wyjątkowo czeka się na ożywczą moc kolorów rozjaśniających ulice i parki wczesną wiosną. Najwcześniej i najefektowniej zapewniają nam to klony pospolite (Acer platanoides). W okresie kwitnienia korona drzewa staje się żółtozielona i dopiero z czasem ciemnieje. Dość duże, niemal jaskrawożółte kwiaty zebrane w sterczące ku górze baldachogrona kwitną w kwietniu, tuż przed rozwojem liści. Dlatego też, jeśli wczesną wiosną widzimy mocny, jaskrawy akcent w parku, to właśnie klon pospolity rozwinął kwiaty, choć zdawałoby się, że już się cały zazielenił liśćmi ...

 

niedziela, 19 kwietnia 2015

Murale - sztuka na murze

Murale zyskują w Polsce na popularności. Taka sztuka na ścianie skłania, by zatrzymać się na chwilę, oderwać na moment od codzienności i popatrzeć (a czasem także poczytać). Sztuka uliczna, z ang. street art, to swoista galeria sztuki współczesnej, która daje możliwość każdemu odbiorcy obcowania z dziełami artystów w wielkoformatowej skali.


niedziela, 12 kwietnia 2015

Co się złoci w trawie

Uwielbiam trawniki, w których się coś 'dzieje', które zmieniają się w ciągu sezonu dzięki innym roślinom, które są w nich ukryte i czekają na swoje pięć minut. Wczesną wiosną trawniki np. w starych parkach i lasach obsypane są żółtymi kwiatami. Która roślina tak się złoci w trawie ? Żeby było zabawniej, odpowiedź ukryta jest już w samym pytaniu... :)

 


sobota, 4 kwietnia 2015

Ozdoba koszyczków wielkanocnych

Co roku w Wielką Sobotę większość z nas wybiera się radośnie do kościoła z tzw. święconką, czyli koszyczkiem pełnym tradycyjnych pokarmów. Każdy z tych pokarmów ma swoją symbolikę i jest głęboko zakorzeniony w naszej tradycji. Jednak nie tylko dobór pokarmów do święcenia jest istotny, ale także to, czym udekorujemy swój koszyczek wielkanocny ...

 

 

sobota, 28 marca 2015

Wierzba Wielkanocna

Z okresem Świąt Wielkanocnych nierozerwalnie związana jest wierzba, a dokładniej wierzbowe gałązki z rozwijającymi się baziami. Są tradycyjnym elementem palm wielkanocnych, pojawiają się w wielkanocnych ozdobach oraz na kartkach świątecznych.
Która wierzba tradycyjnie trafiała do palm wielkanocnych, dlaczego właśnie ta, co symbolizuje i jakie tradycje są z nią związane?

 

wtorek, 24 marca 2015

Cięcie na obrączkę

Wczesna wiosna to dla większości ogrodników i pseudoogrodników idealny moment do cięcia drzew i krzewów. Wtedy też głównie mężczyźni udają się z piłami, sekatorami i innymi narzędziami władzy do ogrodu, by w szale gorliwości pokazać kto tu rządzi i zrobić tzw. porządek. Szkoda tylko, że większość osób kompletnie nie zna się na zasadach i technice cięcia, ba! nawet wydaje im się, że nie ma nic prostszego. I, o zgrozo, efekty tych zabiegów można podziwiać później w zieleni przyulicznej i ogródkowej.

Oprócz dekapitacji wykonanej na drzewach, to właśnie ich okaleczanie uważam za jakieś niepojęte zjawisko i niedopuszczalną zbrodnię.

O zasadach cięcia można pisać wiele, ja w tym poście skupię się jedynie na technice cięcia 'na obrączkę', gdyż wydaje mi się często kwestią kluczową.





poniedziałek, 16 marca 2015

Leszczyna - nie taka pospolita (cz.2)

Dlaczego w leszczynę nie uderzają pioruny ? Czemu w niemieckich kościołach mogły znajdować się jedynie nieokorowane gałęzie tych drzew? Po co do stosów pogrzebowych dodawano gałązki leszczyny ... ? Tego wszystkiego o tradycjach, przesądach i wierzeniach związanych z magicznym drzewem leszczyny dowiecie się w tym poście.



wtorek, 10 marca 2015

Plebiscyt Polska Architektura XXL rozstrzygnięty

Znamy wyniki siódmej edycji plebiscytu Polska Architektura XXL. Organizatorem plebiscytu jest internetowa Grupa Sztuka Architektury skupiającą wortale tematyczne z dziedziny architektury. W tym roku eksperci oraz internauci wybierali najlepsze projekty w kategorii - architektura, wnętrza oraz krajobraz.  

Jako kompleksowy przegląd dorobku polskich architektów Plebiscyt objął swoim zasięgiem kilka tysięcy realizacji relacjonowanych na bieżąco na łamach wortali www.sztuka-architektury.pl, www.sztuka-wnetrza.pl i www.sztuka-krajobrazu.pl.
Zgłoszenia do plebiscytu zbierane były od początku 2014 roku, a głosowanie internautów rozpoczęło się 5 lutego i trwało do 5 marca 2015. W sumie oddano w nim ponad 25 500 głosów na blisko 100 obiektów.

Kategoria Polski Krajobraz 2014 podzielona została na Ogrody prywatne i Przestrzeń publiczną. Oto wyniki głosowania jury i internautów:


poniedziałek, 9 marca 2015

Leszczyna - nie taka pospolita (cz.1)

U schyłku zimy w gazetach ogrodniczych i na większości blogów możemy podziwiać urokliwe zdjęcia krzewów, które najwcześniej zakwitają. Zachwycamy się, całkiem zresztą słusznie, wdzięcznymi frędzelkami oczarów, cudownym różem wawrzynków oraz wspaniałym zapachem kaliny wonnej. Postanowiłam zatem pozachwycać się naszą nie-pospolitą leszczyną pospolitą.

 

 



piątek, 6 marca 2015

Pączki ...

Pączki na pędach - chodzi oczywiście nie o nabite na patyki pyszne pączki, a o pączki rozwijające się na drzewach i krzewach bezsprzecznie zwiastujące zbliżającą się wiosnę. 
Czy umiecie rozpoznawać gatunek drzewa bądź krzewu po pędach ? Taka umiejętność jest bardzo przydatna podczas zimowych spacerów, kiedy w ramach zabawy razem z innym pasjonatem zieleni można rozpoznawać/zgadywać  z jakim drzewem mamy do czynienia. Ostatecznie przydaje się też do zrobienia inwentaryzacji zieleni w stanie bezlistnym.
Uwielbiam obserwować nabrzmiałe pąki roślin, które już za moment wybuchną świeżą zielenią liści...



wtorek, 3 marca 2015

Zwiastuny wiosny – mali śmiałkowie

Pierwsze promienie słońca sprawiają, że rośliny zaczynają się budzić z zimowego letargu, właśnie wtedy, kiedy tak niecierpliwie wyczekujemy oznak nadchodzącej wiosny. Co roku jesteśmy świadkami tego cudu przyrody i niezmiennie nas on zachwyca. 

Jako pierwsi swymi kwiatami zwiastują wiosnę krzewy leszczyny, wierzby, oczaru, kaliny wonnej i wawrzynka wilczełyko. Jednak nasze serca zdobyli ci najmniejsi śmiałkowie, którzy wychylają swoje kwiaty często ponad pokrywę śnieżną, ogłaszając triumfalny powrót wiosny. Jak to się dzieję, że te delikatne kwiaty potrafią się przebić przez zamarzniętą pierzynkę? Otóż rosnące pąki wydzielają ciepło i rozpuszczają znajdujący się nad nimi śnieg torując sobie drogę do słońca. Dzięki temu ożywiają nasze rabaty czy zmęczony po zimie trawnik wyrazistymi kolorami i pozwalają cieszyć nasze oczy corocznym cudem natury. Zapewniają także pszczołom pierwszy wiosenny pokarm.

 
Oczywiście wszyscy doskonale wiemy, że wiosną możemy podziwiać kolorowe łany wczesnowiosennych kwiatów. Jednak które dokładnie jako pierwsze wychylają swoje noski z ziemi ? Absolutnymi faworytami są tutaj ranniki, krokusy oraz przebiśniegi.  

Witam i zapraszam

Witam wszystkich serdecznie na moim blogu poświęconym kwestiom ogrodnictwa oraz architektury krajobrazu. Będę się z Wami dzielić swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami w tym temacie, komentować wydarzenia, a także pokazywać inspirujące miejsca, zdradzać ciekawostki ze świata roślin, a w końcu służyć radą i pomocą, jeśli będzie taka potrzeba.

 

Zapraszam do śledzenia wpisów i szukania inspiracji :)